Щедрий вечір або Маланка
Міфи, традиції, частування
Із плином часу, в українських народних традиціях, об’єдналося три свята: 13 січня – Преподобної Меланії та Щедрий вечір, 14 січня – Святого Василя. Меланка разом із Василем приходить на щедрий вечір і сповіщає господарів про наступні зимові свята. Щедрий вечір святкували ще до появи християнства, а християнським календарем, в ці дні припадає два релігійних свята, традиції і звичаї змішалися, а свята об’єдналися, тому – Щедрий вечір, або Маланки.
МІФ
У князя Місяця були син та дочка, дівчина була такою милою та чарівною, що усі звали її Миланкою. Одного разу лютий змій викрав Миланію й закрив у підземному царстві. Визволив її богатир Васильчик й одружився з нею. У жертву Василю принесли свиню, бо вважалася вона місячною твариною. Тому на його свято було прийнято готувати м’ясо й жирні страви, а Меланії і Василя святкували разом.
Частування
Минуло Різдво, піст закінчився, і про всі обмеження в застіллі можна забути. До того ж за старою народною приказкою, птицю та рибу готувати 13 січня не можна, щоб щастя з дому не втекло і не вилетіло. Гостина на Меланки має бути щедрою, головними стравами на столі є: м’ясо, сало, ковбаси, холодець, вареники та млинці. Засмажене м’ясо зі свині, символізує родючість і багатство на весь рік. Головною стравою на столі є щедра кутя, до неї додають масло, молоко, або смалець. Другою стравою після куті, мабуть, є вареники. Без цієї, особливої для української кухні, страви неможливо уявити щедру вечерю. Це вареники з м’ясом, з картоплею та грибами, вареники з лівером, перемащені шкварками, або засмаженою цибулею. А що найголовніше, десертні вареники теж не варто забувати: з солодким сиром, з сухофруктами. Ще на Маланки важливо не забути і про млинці з м’ясом, вони символізують сонце на цьому святі.
Традиції
Після такої ситної вечері прийнято ходити в гості. Дівчата щедрують і ворожать, а хлопці одягають маски, перевдягаються у тварин і фольклорних персонажів і «водять козу». За сценарієм хлопець перевдягається в жінку Меланку, а дівчина – у діда Василя. Меланка свариться з дідом Василем, доїть козу і йде на базар її продавати. Серед головних персонажів ще коза, чорт, циган та циганка. В костюмах щедрувальники ходять від будинку до будинку, вітають зі святами, щедрують, жартують, веселять перехожих танцями.
Після півночі настає Василіїв день, 14 січня хлопчики, хлопці, чоловіки ходять до сусідів і посівають зерном, бажаючи здоров’я та щастя господарям. Дівчатам ходити посівати не можна, в цей день першим поріг у будинку повинен переступити чоловік.
«Файні пироги» завжди намагаються дотримуватися колориту українських свят, а також підтримують кулінарні традиції нашого народу. У нас на сайті https://fayni-pyrohy.com.ua/ Ви можете замовити: налисники з м’ясом, заморожені вареники з картоплею та грибами, вареники з лівером, вареники з картоплею та капустою на цільнозерновому борошні, вареники з м’ясом, й відсвяткувати Маланку й Василя за всіма обрядами.